Mindent az allergiáról

ALLERGIA

A szervezet immunrendszerének túlérzékenységi reakciója azokra az anyagokra, amelyeket ártalmasnak ítél meg. Az allergének küzdelméhez a szervezet antitesteket termel. Kapcsolódik az IgE molekulához, mely előidézi a masztociták és bazofilek degranulációját. Az így felszabadult anyagok gyulladást váltanak ki a szövetekben.

műszempilla ragasztó allergia

Leggyakoribb tünetei:

  • vörös szemgolyók és szemhéjak
  • viszketés és duzzanat
  • könnyezés és szemszárazság
  • tüsszentés
  • fulladásos köhögés és fejfájás

IRRITÁCIÓ VAGY ALLERGIA?

Nehéz megmondani a különbséget a szemirritáció és az allergia között, mert a tünetek hasonlók.
Irritációnál nincs az immunrendszernek reakciója, így a tünetek 1-2 óra múlva, de legfeljebb 24 órán belül elmúlnak. Ezt okozhatja a műszempilla építés közbeni beszélgetés, amikor a vendég szeme kissé nyitódik. Előfordulhat akkor is, amikor a vendég elalszik építés közben, majd hirtelen felriad, véletlenül kinyitja a szemét és a korábban helyesen illeszkedő leragasztás elcsúszik, közel kerül a szemgolyóhoz.
Allergiánál az immunrendszer reakcióját lehet érzékelni. Ez rögtön az építés után 1-2 órával később, de akár 1-2 nappal a szempilla hosszabbítás után is jelentkezhet. Egyéb allergiás tünetek keresztallergiát is kiválthatnak.
Megfázásnál/influenzánál gyengébb az immunrendszer, ezért a szervezet nem termel elég antitesteket az allergének küzdelméhez. Ilyen esetben előfordulhat az,  hogy aki korábban soha nem volt allergiás a műszempilla ragasztók összetevőire, ők érzékenyebbé válhatnak.

CYANOACRILATE

A műszempilla ragasztók fő összetevője a cyanoakrilát. Ez biztosítja a ragasztók megfelelő tapadását a természetes szempillákhoz. Ez minden ragasztóban megtalálható. Az érzékeny vagy allergiás készítményekben kisebb mértékben található meg. Utóbbiak hátránya, hogy a csökkentett cyanoakrilát-tartalom miatt kevésbé tartósak. Teljesen antiallergén ragasztó tehát nem igazán létezik, mert a tapadás alapját minden esetben a cyanoakrilát adja. A megfelelő kötési folyamathoz fontos a magasabb páratartalom biztosítása (az ideális 45-55% között van). Amint a ragasztó teljesen megkötött, onnantól nincs irritáló hatása.
Allergiát nem csak a cyanoakrilát okozhat, hanem a ragasztókban lévő festékanyag is, illetve bármelyik összetevő kiválhat allergiás tüneteket vagy keresztallergiát. Ezen felül az alsó szempillák leragasztásához szükséges  alátétekre is érzékenyebb lehet néhány vendég szeme.

Ha allergia gyanú merül fel egy vendégben vagy sosem volt még műszempillája, érdemes próba szálakat felhelyezni a szempillákra. Amennyiben allergiát vált ki, úgy a vendégnek nem lehet műszempillája.

 

Kép forrása:

https://clipartxtras.com/download/8f6ea96269e4a798d073e9e57b5e1a5a9284e7b8.html

Műszempillák anyagai, típusai

A MŰSZEMPILLA KÉSZÜLHET:

  • selyemből
  • műanyagból
  • emberi hajból
  • állati szőrből (farkasszőr, lószőr, nyércszőr)
  • tollból
  • papírból
  • csipkéből

A MŰSZEMPILLA ANYAGA LEHET:

S z i n t e t i k u s

A szintetikus műszempillák gyakran műanyagból készülnek. Többnyire vastagabb szálakat tartalmaznak, ezáltal olcsóbbak. Hátránya, hogy fényes, műanyag hatásúak lehetnek, ezáltal nem a legtermészetesebb külsőt biztosítják.

T e r m é s z e t e s

Egy műszempilla készülhet állati szőrökből, mint pl. nyércből, farkasszőrből vagy lószőrből. Állatvédőknek nem ajánlott ezt a fajta szempillát viselniük, mert szembe megy az elveikkel. Az eredeti szőrből készült szempillák drágábbak szintetikus társaikétól, viszont – a nem egyforma hosszúságuk miatt – természetes hatást keltenek.

S e l y e m

A selyem szempillák olyan könnyűek, mint a valódi haj vagy szőr. Legtöbb esetben szintetikus polimereket használnak. Rugalmas, közepes súlyúak és mivel a szálak nem mindig tökéletesen egységesek, így természetesebb hatásúak, mint a szintetikus szempillák.

A MŰSZEMPILLA TÍPUSAI:

  • szálas
  • tincses
  • félsoros (a szem külső sarkába kell ragasztani)
  • soros

A MŰSZEMPILLA SZÍNE:

Legelterjedtebb a fekete és barna, de ma már a szivárvány minden színéből válogathatunk. Léteznek matt hatású, fényes, csillámos, kővel díszített és ombre (színátmenetes) műszempillák.

Kreatív műszempillák, melyek csipkéből, papírból és tollból készültek:

kreatív műszempilla

kreatív műszempilla

kreatív műszempilla

Képek forrásai:
http://oddstuffmagazine.com/paper-false-eyelashes-from-paperself.html/attachment/58523
https://hu.pinterest.com/pin/74098356338954447/
https://guide.alibaba.com/shop/ladies-long-black-lace-false-eyelashes-drag-queen-halloween-hen-do-fancy-dress_4257579.html